Web çözümleri

 

İçerik yönetim sistemleri

Günümüzde insanlar kendilerinin güncelleyebilecekleri web siteleri, kurumsal portallar, web günlükleri (blog) istiyor. Bir İnternet sitesinin güncel bilgi yayınlayabilmesi de ancak böyle mümkün olmakta.

İçerik yönetim sistemlerinde açık kaynak kodlu yazılım kullanımını ve müşterilerin kendi ihtiyaçlarına göre internet sayfalarında özelleştirme yapabilmelerini tercih ediyoruz.

Site üyeliği istenirse; kurumun bir dernek, sivil toplum kuruluşu veya okul gibi sabit bir ziyaretçi grubu varsa bir içerik yönetim sistemi kullanılmasını öneriyoruz.

Kurumsal portallar

Bir kurumun her sene katalog bastırması yerine, etkileşimli CD veya daha güzeli etkileşimli bir web sitesi ile müşterilerine bilgi vermesi çok daha kolaydır.

Arkasında veritabanı olan ve program çalışan bir web sitesi ile...

  • Ne kadar çok ürününüz olursa olsun, müşterileriniz güncel bilgilere ulaşabilir.
  • MRP - ERP sisteminizle kurumsal web siteniz arasında bağlantı kurabiliriz, hatta müşterilerinizin anlık olarak kurumsal veri tabanınıza ulaşabilmesini sağlayabiliriz.
  • Hizmet sektörüne yönelik olarak çevrimiçi rezervasyon, randevu talebi, müşteri destek hattı gibi çalışmalarla hizmet kalitenizi artırabilirsiniz.

Müşteri odaklı tasarım

Bir İnternet projesi hazırlarken müşterilerimize önce bu internet sitesini hazırlatmalarının amacını soruyoruz. Hedefler belirlendikten sonra bu hedeflere ulaşmalarına olanak sağlayacak çözümler sunuyoruz.

Genelde ticari bir firmanın İntenet sitesi yeni müşteri bulmak ve müşterilere daha iyi hizmet vermek amacıyla hazırlanır. Burada anahtar sözcük müşteridir. Böyle bir İnternet sitesi hazırlarken biz de müşteri odaklı tasarım ilkelerini uyguluyoruz. Müşterilerimize sorduğumuz ikinci soru da hedef kitlelerinin kim olduğu oluyor. Müşteri odaklı tasarım ile:

  • Ana sayfada ziyaretçilerin mal ve hizmetlerle ilgili bilgilere, konu başlıklarına kolay ve çabuk ulaşmasını sağlıyoruz.
  • Ana sayfanın amacı ziyaretçilere şov yapmak değil, onları hızlıca aradıkları bilgilere ulaştırmak, içerideki sayfalara çekmektir. Bu nedenle kesinlikle giriş animasyonu (intro) hazırlamıyoruz.
  • İnsanlar firmanızı değil sattığınız mal veya hizmetleri alacakları için firma tanıtımı ikinci planda yer alıyor. Firmayı tanıtırken de kalite belgeleri, garanti politikası, iletişim bilgileri gibi müşteriyi daha çok ilgilendirecek özelliklerini ön plana çıkarıyoruz.

Her sayfada kurumunuzun iletişim bilgilerinin yer almasına özen gösteriyoruz. Size telefonla ulaşmak isteyen bir müşteri için internet sitenizde telefon numaranızı bulmak için dolaşıp durmanın ne kadar tatsız olduğunu kendi deneyimlerimizle biliyoruz :-)

Birbirinden bağımsız içerik ve görsellik

Bir portalın veya kurumsal internet sitenizin arayüzünü hazırlarken tasarım şablonları veya sizin için yaptırdığımız, hatta sizden gelecek herhangi bir grafik tasarım kullanılabilir. Önemli olan noktalar:

  • Arayüzün sitenin hızlı yüklenmesini engelleyecek yoğunlukla grafikler ve animasyonlar içermemesidir.
  • Kurumsal imajınıza uygun olarak hazırlanmalıdır. Örneğin kurumsal renkleriniz kullanılabilir. Bir fabrikanın sitesinde çocuklara yönelik bir sitede kullanılacak yazı karakterleri kullanılmaz.
  • Arama motorları yazıları dikkate alır. Flash animasyonlarında yazılanlar yalnızca insanlar içindir. Google'da görünmeyecek bir site hazırlamanın en garantili yolu sitenizi tamamen Flash ile hazırlatmaktır. Bu nedenle asla tamamı Flash animasyonu olan siteler yapmıyoruz.

Kurumsal portal, küçük bir İnternet sitesi veya içerik yönetim sistemi kullanan bir proje hazırlarken her zaman içerik ile görsel temayı birbirinden bağımsız tutuyoruz. Sitenizin arayüzünü kontrol eden arayüz fonksiyonları ve CSS dosyaları düzenleyerek tüm arayüzü bir tek yerden değiştirebiliyoruz. Tek tek siteyi oluşturan sayfaları düzenlemeye gerek kalmıyor.

Grafik tasarımdam hareketle arayüz fonksiyonlarını oluştururken Frontpage, Dreamweaver gibi programlar kullanmıyoruz. Elle kodlanmış XHTML ile temanızı oluşturuyoruz.